Sartène várost gyakran nevezik „Korzika legkorzikaibb városának”, és nem véletlenül. Hangulata, történelmi jelentősége és érintetlen, ősi jellegű városképe egyedülálló élményt kínál.
Sartène történelme és hagyományai
Sartène a város, amely a középkor lelkét őrzi
Sartène múltja mélyen gyökerezik a középkorban. A város egykor véres csaták, családi viszályok és bosszúhadjáratok színtere volt. Az 1500-as és 1600-as években a korzikai klánok közötti viszályok mindennaposak voltak, és Sartène lakói sokáig zárkózott, erősen lokálpatrióta közösségként éltek. A város központja a 12. században épült, a mai óváros pedig ennek a korszaknak a nyomait viseli magán: szűk, kanyargós utcák, kőházak, boltívek, és kis terek alkotják ezt a középkori labirintust.
A vendetta hagyománya
A híres vendetta, azaz vérbosszú jelensége különösen erőteljesen jelent meg Sartène történetében. A XIX. század végéig ez a gyakorlat szinte meghatározta a város társadalmi viszonyait. Bár ma már csak a múzeumok és történetmesélések szintjén él ez a hagyomány, a múlt sötétebb árnyai is hozzájárulnak Sartène különleges, misztikus atmoszférájához.
A Catenacciu – Nagypénteki körmenet
A város híres eseménye a Catenacciu néven ismert körmenet, amelyet minden évben nagypénteken rendeznek meg. Ennek során egy vörös csuklyás bűnbánó mezítláb, láncokkal a bokáján vonul végig a város utcáin, keresztet cipelve. Az ismeretlen önkéntes személyazonossága titokban marad, s a szertartás a megbocsátás és a vezeklés katartikus pillanatait idézi. A látványosság nemcsak vallási esemény, hanem mély kulturális hagyomány is, amely tökéletesen tükrözi Sartène történelmi és spirituális örökségét.
Városkép és látnivalók
Sarténe óvárosa: a sziklák közé épült erőd
Sartène legnagyobb vonzereje maga az óváros, amely egy hegyoldalba vájva, gránitsziklákra épült. A természetes sziklafalak és az ember által alkotott kőházak szinte egybeolvadnak. A házak többemeletesek, erődfalakhoz hasonlítanak, és erkélyeikről lenyűgöző kilátás nyílik a völgyre.
Az utcák macskakövesek, keskenyek és meredekek, gyakran lépcsőkkel szabdaltak, így az idelátogatók valóságos időutazáson vehetnek részt. Az utcanevek még mindig régi, korszikai nyelven szerepelnek, s a régi városmagot körüllengő csend és monumentalitás méltóságteljessé teszi a sétát.
Place de la Libération
Ez a város főtere, ahol a helyiek és turisták egyaránt összegyűlnek. A térre néző kávézók és éttermek teraszai tökéletesek egy délutáni kávéra vagy vacsorára. A tér központi pontját a városháza (Hôtel de Ville) épülete uralja, amely egy régi börtönből lett átalakítva.
Innen pár lépésre található a Sainte Marie templom, amely a 18. századból származik, és a Catenacciu körmenet kiinduló- és végpontja. A templom belseje egyszerre egyszerű és megható, korzikai módon visszafogott díszítéssel.
Korzikai archeologiai múzeum
A város egyik legérdekesebb múzeuma, amely a környék prehisztorikus múltját tárja a látogatók elé. Megismerhetjük a korzikai őskőkori kultúrákat, az első emberi településeket, szerszámokat, sírokat és kőszobrokat. Ez a múzeum különösen érdekes betekintést nyújt a sziget legkorábbi lakóinak életébe.
Természet és kirándulások
Vad táj és sziklás domboldalak
Sartène környezete ugyanannyira lenyűgöző, mint maga a város. A települést sűrű erdők, olajfa-ligetek, szőlőültetvények és karsztos, sziklás hegyek ölelik körbe. A városból kiváló túraútvonalak vezetnek ki a természetbe – legyen szó gyalogos vagy biciklis kirándulásról.
A környék domborzata ideális terepet kínál a természetjáróknak. A nyugalom, a madárdal és a fenyőillat mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a kirándulás során a látogató valóban eggyé válhasson a környezettel.
Belvédère kilátópont
Az egyik legszebb kilátást kínáló hely a Belvédère kilátópont, ahonnan lélegzetelállító panoráma tárul elénk a Rizzanese völgyére és a távolban kanyargó tengerpartra. Különösen naplementekor varázslatos a látvány, amikor a nap vörösre festi a sziklás tájat.
Roccapina strandja és oroszlánsziklája
Mindössze félórányira délre található a híres Plage de Roccapina, ahol fehér homok, kristálytiszta víz és különleges sziklaalakzatok várják a látogatókat. A legismertebb formáció az oroszlánszikla (Lion de Roccapina), amely egy oroszlánhoz hasonlító gránitszikla, mintha a strandot őrizné. Ez az egyik legfotogénebb hely egész Korzikán.
Gasztronómia és borászat
Helyi ízek – föld és tenger találkozása
Sartène gasztronómiája hűen tükrözi a környék vadregényes karakterét. Az ételekben egyszerre jelenik meg a szárazföldi pásztorélet és a közeli tenger hatása. Különösen híresek a füstölt húsok, a vadmalacból készült ételek, a gesztenyelisztből készült sütemények (mint a fiadone), és az erőteljes ízű helyi sajtok, mint például a brocciu.
A város piacán számos helyi termelőtől lehet friss zöldségeket, mézet, lekvárt, sonkát vagy olívaolajat vásárolni – kiváló emléktárgyak is ezek.
Sartène borvidéke
A várost körülölelő dombokon kiváló minőségű szőlőt termesztenek. A Sartène AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) borai közé tartoznak a testes vörösek és a friss, gyümölcsös rosék. A borászatok közül több látogatható, borkóstolással és pincetúrákkal egybekötve. Az ilyen élmények során a vendégek mélyebben megérthetik, hogyan kapcsolódik össze a korzikai föld, a klíma és a hagyományos szőlőművelés.
Környékbeli látnivalók
Propriano kikötővárosa
Sartène-től mintegy 15 km-re található Propriano, egy nyüzsgő, de mégis barátságos tengerparti városka, ahol hangulatos kikötő, éttermek, bárok és kiváló strandok várják a látogatókat. Innen hajókirándulásokat is lehet tenni a part menti öblökbe.
Filitosa – megalitikus lelőhely
Mindössze egy órányira található Filitosa, Korzika egyik legfontosabb régészeti lelőhelye. Az itt található kőszobrok – az ún. menhírek – több ezer évesek, és arcvonásokkal, fegyverekkel díszítettek. A misztikus hangulatú hely egy kis domb tetején helyezkedik el, olajfák között, és ideális program egy fél napos kiránduláshoz.
Fotó: depositphotos.com